Rośliny do domu na okres zimowy

Zima nie bez powodu kojarzy się z chłodem. Liście już dawno zdążyły spaść z drzew, a trawie bliżej do koloru sinego, niż zielonego. Doskonałym sposobem na odświeżenie przestrzeni wokół siebie i sprawienie, że będzie przyjemniejsza do przebywania, jest zastosowanie roślin.

Rośliny do domu — dlaczego warto?
Oprócz przyjemnego wyglądu rośliny pomagają też w utrzymaniu odpowiedniej czystości powietrza w zamkniętej przestrzeni. Może to powodować mniejsze zmęczenie i pozytywnie wpływać na samopoczucie. Roślinami, które doskonale oczyszczają powietrze, są paprocie. Szeroko dostępne, tanie i — naszym zdaniem — niesłusznie stygmatyzowane przez skojarzenia ze starym, polskim wystrojem wnętrz.

Rośliny dla opornych
Dla osób, które nie czują się zbyt pewnie w pielęgnacji roślin, polecamy kaktusy i sukulenty. Wprowadzą one ciekawe odświeżenie do wnętrza, a dodatkowo ciężko coś przy nich zepsuć. Potrzebują mało wody, trochę miejsca na parapecie z dostępem do słońca i ewentualnej uważności, żeby nie nadziać się na kolce. Te rośliny naprawdę ciężko przesuszyć, więc dla tych, którym nie chce się pamiętać i tych, których nie ma często w domu, kaktusy i sukulenty mogą być idealne.

Rośliny do domu — skąd wziąć?
Dobrym pomysłem jest dołączenie do grup tematycznych np. na Facebooku. Ludzie na grupach zwykle sprzedają taniej, niż w sklepach, a zdarza się, że zalegające szczepki oddają za darmo. Można też wybrać się na targi organizowane w waszej okolicy lub poszukać lokalnych hodowców, od których rośliny często bywają nieco droższe, ale za to bardziej zadbane i zdrowsze od tych, które można znaleźć np. w sklepach z wystrojem wnętrz.

Nowe hobby?
Zajmowanie się roślinami może okazać się dla was początkiem nowego hobby. Nie zajmuje dużo czasu, nie wymaga umiejętności manualnych. Potrzebna jest jedynie podstawowa wiedza, którą można w prosty sposób znaleźć w internecie. Dodatkowo stopniowe obserwowanie wzrostu i rozkwitania rośliny jest niezwykle satysfakcjonujące i daje wiele radości posiadaczowi. Oczywiście — sprowadzanie do domu roślin jest dobrym pomysłem nie tylko zimą. Warto na przykład obserwować wspomniane wcześniej grupy tematyczne, bo ludzie pozbywają się zalegających szczepek niezależnie od pory roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.