Rośliny do domu na okres zimowy

Zima nie bez powodu kojarzy się z chłodem. Liście już dawno zdążyły spaść z drzew, a trawie bliżej do koloru sinego, niż zielonego. Doskonałym sposobem na odświeżenie przestrzeni wokół siebie i sprawienie, że będzie przyjemniejsza do przebywania, jest zastosowanie roślin.

Rośliny do domu — dlaczego warto?
Oprócz przyjemnego wyglądu rośliny pomagają też w utrzymaniu odpowiedniej czystości powietrza w zamkniętej przestrzeni. Może to powodować mniejsze zmęczenie i pozytywnie wpływać na samopoczucie. Roślinami, które doskonale oczyszczają powietrze, są paprocie. Szeroko dostępne, tanie i — naszym zdaniem — niesłusznie stygmatyzowane przez skojarzenia ze starym, polskim wystrojem wnętrz.

Rośliny dla opornych
Dla osób, które nie czują się zbyt pewnie w pielęgnacji roślin, polecamy kaktusy i sukulenty. Wprowadzą one ciekawe odświeżenie do wnętrza, a dodatkowo ciężko coś przy nich zepsuć. Potrzebują mało wody, trochę miejsca na parapecie z dostępem do słońca i ewentualnej uważności, żeby nie nadziać się na kolce. Te rośliny naprawdę ciężko przesuszyć, więc dla tych, którym nie chce się pamiętać i tych, których nie ma często w domu, kaktusy i sukulenty mogą być idealne.

Rośliny do domu — skąd wziąć?
Dobrym pomysłem jest dołączenie do grup tematycznych np. na Facebooku. Ludzie na grupach zwykle sprzedają taniej, niż w sklepach, a zdarza się, że zalegające szczepki oddają za darmo. Można też wybrać się na targi organizowane w waszej okolicy lub poszukać lokalnych hodowców, od których rośliny często bywają nieco droższe, ale za to bardziej zadbane i zdrowsze od tych, które można znaleźć np. w sklepach z wystrojem wnętrz.

Nowe hobby?
Zajmowanie się roślinami może okazać się dla was początkiem nowego hobby. Nie zajmuje dużo czasu, nie wymaga umiejętności manualnych. Potrzebna jest jedynie podstawowa wiedza, którą można w prosty sposób znaleźć w internecie. Dodatkowo stopniowe obserwowanie wzrostu i rozkwitania rośliny jest niezwykle satysfakcjonujące i daje wiele radości posiadaczowi. Oczywiście — sprowadzanie do domu roślin jest dobrym pomysłem nie tylko zimą. Warto na przykład obserwować wspomniane wcześniej grupy tematyczne, bo ludzie pozbywają się zalegających szczepek niezależnie od pory roku.

Leave a Reply

Your email address will not be published.