Ratownik medyczny – wiedza a wyposażenie
- by Jan
Praca ratownika medycznego jest często wymagająca i z pewnością wymaga szerokiej wiedzy. Może nie tak szczegółowej, jak lekarza specjalizującego się w konkretnej dziedzinie, ale nadal. Najczęściej ta profesja kojarzy się z interwencją powypadkową. Jednak nierzadko ratownicy medyczni są wzywani również w nagłych sytuacjach do chorych z różnymi dolegliwościami do domu. Dlatego muszą oni posiadać odpowiednią wiedzę, aby skutecznie pomóc. Aczkolwiek wiedza to nie wszystko. Muszą również posiadać niezbędne wyposażenie.
Podstawową dewizą pracowników medycznych jest przede wszystkim nie szkodzić. Dotyczy to nie tylko pacjenta, ale również samego medyka. Stąd podstawowym wyposażeniem jest ubranie medyczne. Chorzy i dolegliwości, z jakimi ma styczność ratownik są przeróżne. Dlatego odzież, której używa musi zapewniać mu odpowiednie zabezpieczenie. W ten sposób uniknie na przykład zakażenia. Z drugiej strony to również wygoda, pozwalająca sprawnie wykonywać obowiązki. Ważne jest też, że profesjonalna odzież zapewnia sterylne warunki niesienia pomocy choremu. Absolutnym minimum w tym wypadku jest fartuch oraz rękawiczki lateksowe jednorazowe.
Bardzo często ratownicy medyczni wzywani są do wypadków drogowych. I podobnie, jak nieoczekiwany jest sam wypadek, tak jego skutki mogą wymagać różnych działań – od opatrywania niewielkich ran, do przywracania oddechu. Dlatego ratownicy muszą być przygotowani i dysponować potrzebnym sprzętem. Podstawą są oczywiście różnego rodzaju opatrunki i środki odkażające. Innym przyrządem, jaki na wszelki wypadek powinien posiadać ratownik, jest aparat BiPAP, który przyda się przy problemach oddechowych. Podobnie stabilizatory w razie złamań.
Największej wiedzy wymagają jednak, wbrew pozorom, wizyty domowe. Najczęściej odbywają je lekarze, ale zdarzają się nagłe sytuacje, kiedy jedyną osobą, która może interweniować jest ratownik. Czasami taka wizyta może wymagać wykonania pewnych zabiegów lub sprawdzenia trudno dostępnych miejsc na ciele pacjenta. W takich wypadkach nieodzowne będą lampy czołowe, które pozwolą przeprowadzić dokładne badanie. Bardzo często też takie wezwania dotyczą osób z chorobami dróg oddechowych lub układem krążenia. W takich przypadkach ratownik musi umieć posługiwać się odpowiednim sprzętem, jak nebulizator i wiedzieć jakiego środka użyć.
Doświadczenie i wiedza to podstawa sukcesu w pracy ratownika medycznego. Niemniej jednak równie istotna jest pewność siebie. Ratownik nie może się wahać, bo każda sekunda może zaważyć na zdrowiu pacjenta. To naprawdę wymagająca, ale jednocześnie cenna praca. Dlatego tak istotne jest, aby wyposażenie było adekwatne do chęci niesienia pomocy i profesjonalnego wykonywania obowiązków.