Jak w prosty sposób stworzyć ogródek warzywny

      Kiedy w swoim ogrodzie wygospodarujemy trochę miejsca możemy zająć się uprawą warzyw. Jest to świetne rozwiązanie dla osób które lubią zdrową żywność, ale także dla tych którzy chcą zaoszczędzić trochę czasu oraz pieniędzy.

      Jak zatem zabrać się do stworzenia własnej przydomowej plantacji? Musicie najpierw przemyśleć to jak dużo warzyw chcecie mieć w swoich uprawach. Jest to kluczowe ponieważ przełoży się na ilość zagospodarowanego miejsca. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest wbicie palików na rogach wyznaczonej działki, oraz zahaczenie o nie cienkiego sznurka. Takie rozwiązanie ochroni naszą plantację przed nieproszonymi zwierzętami, a sami będziemy mieć większą kontrolę na rozrostem roślin.

      W tym momencie możecie już przystąpić do przygotowania gleby. Żeby poprawnie ją użyźnić warto zaopatrzyć się w łopatę oraz motykę. Pierwsze przekopanie należy wykonać przy użyciu łopaty, jest to proste zajęcie i jedyne co musicie zrobić to wbić szpadel w ziemie, wyjąć go z ziemią i obracając łopatę umiejscowić zawartość z powrotem w dziurze. Kiedy nasze nowe poletko zostanie już całkowicie przekopane powinno się pozbyć chwastów, oraz rozkruszyć większe grudy ziemi. Nie jest to zbyt wymagająca czynność, ale jeśli wyznaczyliście duże poletko mogą Was po całym dniu lekko boleć plecy.

Kiedy Wasz nowy ogródek warzywny będzie już przekopany, musicie zrobić grządki, czyli podzielić pole na pasy, tutaj także pomocna będzie motyka. Dobrze odgrodzone grządki nie tylko zapewnią dobre poruszanie się po całym terenie, ale również pomogą rosnąć roślinom. Kolejnym krokiem jest zrobienie otworków w poletkach i wsadzenie w nich odpowiednich nasion. Moim zdaniem na sam początek dobrze jest zasadzić takie rośliny: marchew, pietruszkę, cebulę, szczypiorek, sałatę, bób oraz truskawki.

      Z tym zestawem warzyw będziecie mogli rozpocząć swoją przygodę w uprawami. Nie są one ciężkie w uprawie, zazwyczaj nawet nie trzeba ich podlewać, należy jednak pamiętać, że podczas dłuższej suszy warto nawodnić swoje uprawy. Rośliny trzeba podlewać w nocy, ponieważ podlanie rośliny w dzień może spalić jej świeże listki, a wtedy roślina umrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.