Szybki ogródek całoroczny, nie tylko dla mieszkańców blokowisk.

Jeśli jeszcze nie posiadasz swojego własnego ogródka, a mieszkasz w blokowiskach, to jedynym rozwiązaniem jest stworzenie małego ogródka w doniczkach. Będziecie je mogli wystawiać na balkon, lub parapet w ciepłe dni, a w zimowe wieczory mogą ozdabiać część naszej kuchni.

      Jak zabrać się do stworzenia wewnętrznego ogródka? Nie potrzebujesz dużo materiałów, do pierwszej części wystarczy Ci jedynie doniczka, oraz odpowiednia ilość ziemi, która zapełni jej wnętrze. Na pierwszy raz polecam wziąć średnią doniczkę w której idealnie zmieści się 20l czarnej ziemi. Jest to dobre rozwiązanie ponieważ taką doniczkę będzie można w miarę prosty sposób przekładać z balkonu do domu, a jej rozmiary są na tyle duże, że będzie można w niej zasadzić wiele roślin.

Teraz pozostaje pytanie jakie rośliny wybrać i w jaki sposób je zasadzić, aby żadne z nich nie przeszkadzały sobie w odpowiednim wzroście. Dobrym rozwiązaniem będzie wybranie takich składników które często się przydają, czyli marchew,koper, pietruszka, czosnek, oraz cebula. Są to warzywa które zazwyczaj co najmniej raz w tygodniu goszczą na naszych stołach, czy to na kanapkach, czy po prostu w zupie.

      Kiedy mamy już wybrane wszystkie składniki, nie koniecznie tylko te które zaproponowałem można przystąpić do sadzenia. Najlepszym rozwiązaniem jest sadzenie poszczególnych warzyw na około. To znaczy, w środku można wsadzić jedną cebulę, na około niej zasadzić czosnek, dalej marchew, a na samych obrzeżach poprzeplatać między sobą pietruszkę oraz koper. Tym sposobem będziemy mieli zróżnicowane plony które w miarę ubywania należy oczywiście uzupełniać.       Dobrym rozwiązaniem po wyjęciu jednego z plonów, jest zasadzenie w jego miejsce tego samego warzywa i podlanie go, żeby za kilka dni można było znów z niego skorzystać. Po którymś z kolei zbiorze warto również zmienić pozycjami swoje warzywa, da to odpoczynek naszemu ogródkowi, ponieważ każde warzywo pobiera inne wartości mineralne z gleby. Tym sposobem będziemy mieli przez cały rok swój własny ogródek i to w domowym zaciszu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.